Wybierz region

Już wkrótce więcej języków i regionów

Seismic - przełom w zagęszczaniu

18 Jun 2019

Miscellaneous, Story, Compaction

TARGI BAUMA 2019 TO NIEWĄTPLIWIE OGROMNY SUKCES DLA DYNAPAC. TO WŁAŚNIE PODCZAS TEGOROCZNEJ EDYCJI TARGÓW WPROWADZONO I ZAPREZENTOWANO NAJNOWSZE ROZWIĄZANIA W BRANŻY MASZYN DROGOWYCH, M. IN. SYSTEM SEISMIC - DŁUGO OCZEKIWANY PATENT DYNAPACA W TECHNOLOGII ZAGĘSZCZANIA, KTÓRY ZOSTAŁ WDROŻONY DO WALCÓW JEDNOBĘBNOWYCH CA 1500-6500.
SYSTEM SEISMIC JEST TAK ZŁOŻONY, JAK I PROSTY. ANDREAS PERSSON, JEDEN Z KLUCZOWYCH TWÓRCÓW TEJ  REWOLUCYJNEJ TECHNOLOGII ZAGĘSZCZANIA, WYJAŚNI NAM CO TO JEST SEISMIC, JAK DZIAŁA I JAK POWSTAŁ.
 

Stosując starą, sprawdzoną zasadę zagęszczania, bierze się pod uwagę interakcję dwóch elementów: bębna i gruntu. Te dwa oddzielone od siebie elementy oddziałują na siebie wzajemnie, tworząc właściwości zagęszczania. Andreas  obserwując córkę skaczącą na trampolinie, zauważył że odbija się znacznie wyżej kiedy ląduje na wzniesieniu trampoliny. Zyskała maksymalną wysokość przy najmniejszym wysiłku, kiedy skakała we właściwej fazie. Wykorzystała naturalną częstotliwość systemu. Andreas pomyślał: co by było, gdybyśmy mogli sprawić, by bęben maszyny rozpoznał właściwości gruntu i wykorzystał również naturalną częstotliwość w układzie bęben-zagęszczany materiał? Czy jest możliwe, aby bęben i zagęszczane podłoże działały razem jako jeden system, zamiast tradycyjnej zasady dwóch elementów?
Ta nowa myśl doprowadziła do powstania rewolucyjnej technologii SEISMIC.

Aby osiągnąć zagęszczenie metodą SEISMIC, muszą być spełnione dwa szczególne warunki:

  1. Maszyna musi być w stanie odczytać właściwości sztywności podłoża w celu interakcji z nim. Po ustaleniu tych wartości może obliczyć optymalną częstotliwość.
  2. Po obliczeniu optymalnej częstotliwości urządzenie musi się automatycznie wyregulować, a jego częstotliwość przez cały czas dostosowuje się do zmieniających się właściwości gruntu.

Opracowanie specjalnego czujnika i ulepszenie istniejącego miernika zagęszczenia sprawia, że jest to technicznie możliwe. Zalet zagęszczania systemem SEISMIC jest bardzo dużo. Dzięki synchronizacji z naturalnymi właściwościami podłoża wydajność zagęszczania maszyny jest zmaksymalizowana, a do uzyskania takich samych wyników zagęszczania potrzeba mniej energii.

W wyniku zoptymalizowanych ustawień częstotliwości, SEISMIC zapewnia wiele korzyści:
- zmniejsza zużycie paliwa
- zmniejsza oddziaływanie na środowisko
- zmniejsza poziom emitowanego hałasu
- zmniejsza ryzyko szkodliwego odbicia bębna oraz ryzyko rozluźnienia zagęszczonego materiału

Dzięki systemowi SEISMIC,  pożądany stopień zagęszczenia można osiągnąć przy zmniejszonej liczbie przejazdów walca. Oznacza to oszczędność czasu, redukcję kosztów i mniejsze zużycie naszych maszyn.

To, co zaczęło się od obserwacji trampoliny, zmieniło się w ogromną innowację Dynapac. SEISMIC zwraca uwagę naszych klientów i konkurentów.