Wybierz region

Już wkrótce więcej języków i regionów

Idealne rezultaty na każdym etapie pracy z tandemowymi walcami do asfaltu C2200 VI - CC3800 VI

20 Mar 2023

Press release, Story, Compaction

IDEALNE REZULTATY NA KAŻDYM KROKU DZIĘKI GAMIE TANDEMOWYCH WALCÓW DO ASFALTU DYNAPAC CC2200 VI - CC3800 VI

Wraz z gamą tandemowych walców do asfaltu CC2200 VI - CC3800 VI, Dynapac kontynuuje swoją misję dostarczania operatorom wysokiej jakości, solidnych i niezawodnych walców przygotowanych do podejmowania dzisiejszych i przyszłych wyzwań przy budowie dróg. Oferta obejmuje serię nowych walców o masie od 7,6 do 10 ton i szerokości bębna od 1500 do 1680 mm. Dostępne są zarówno wersje z dzielonym bębnem, jak i walce typu kombi. Są one wyposażone w liczne nowe funkcje, które zapewniają optymalne wyniki zagęszczania, wydajność pracy i komfort operatora. Produkcja seryjna rozpocznie się pod koniec 2023 roku.

WIĘKSZY KOMFORT I KONTROLA

Seria została zaprojektowana z myślą o maksymalnej łatwości obsługi, komforcie operatora i bezpieczeństwie. Ergonomicznie zaprojektowane wnętrze wyposażone jest w nowy interfejs operatora, w tym kolorowy, siedmiocalowy wyświetlacz dotykowy i łatwy dostęp do wszystkich elementów sterujących. Kamera 360 zapewnia operatorom ciągłą widoczność "z lotu ptaka" podczas pracy, co nie tylko zapewnia większy komfort i bezpieczeństwo na placu budowy, ale także pomaga zapewnić wysoką jakość zagęszczania. Odporny na korozję zbiornik wody jest zamontowany nisko w przedniej ramie, co zapewnia widok 1x1 m i pełną widoczność powierzchni bębna oraz dysz rozpylających. Fotel i moduł kierowniczy zapewniają operatorowi standardowy obrót o +/- 90 stopni i funkcję pełnego przesuwania oraz opcjonalny pełny obrót fotela o 255 stopni, który eliminuje ograniczenia zdefiniowane do przodu i do tyłu.

Walce można również wyposażyć w różne dodatkowe funkcje zaprojektowane tak, aby jak najlepiej pasowały do konkretnych warunków, w tym platformę operatora z ROPS, kabinę ROPS, automatyczną klimatyzację oraz takie funkcje, jak prasa do zagniatania krawędzi w różnych pozycjach, rozsypywacz grysu i wiele innych. Zachowaliśmy oczywiście unikalną funkcję off-setu Dynapac, która zapewnia aż 320 mm przesunięcia bębnów oraz wiele innych korzyści.

SYSTEM Seismic

Tandemowe walce do asfaltu Dynapac CC2200 VI - CC3800 VI są wyposażone w naszą unikalną technologię Seismic, która oferuje wiele korzyści dla optymalizacji zagęszczania i komfortu operatora. System Seismic automatycznie określa optymalną częstotliwość dla każdego zagęszczanego materiału, stale monitoruje zmiany i automatycznie dostosowuje się do zmieniających się warunków. System Seismic jest aktywny na obu bębnach, co zmniejsza moc wibracji i zużycie energii. Wynikający z tego niższy poziom hałasu i wibracji w kabinie zapewnia większy komfort operatora, a zredukowana liczba przejazdów oszczędza czas, paliwo i pieniądze.

DYN@LYZER - INTELIGENTNA KOMUNIKACJA, ZAGĘSZCZANIE I DOKUMENTACJA

W ofercie dostępny jest również opcjonalny, unikalny system Dyn@Lyzer. Jako najnowocześniejszy system kontroli zagęszczania i dokumentacji, Dyn@Lyzer rejestruje i mapuje sztywność i stopień zagęszczenia warstwy w czasie rzeczywistym, a także temperaturę i liczbę przejazdów. Dodatkowo działa jako urządzenie do kontroli i zapewnienia jakości, a także jako narzędzie do optymalizacji zagęszczania. Niezakłócona komunikacja jest kluczowa podczas każdego procesu zagęszczania, dlatego operatorzy mogą również korzystać z otwartego interfejsu dla systemów kontroli zagęszczania innych firm. Gotowe do połączenia za pośrednictwem otwartego interfejsu są już Topcon, Leica i Trimble. Protokół jest dostępny dla innych zainteresowanych firm zewnętrznych.

WYDAJNOŚĆ DLA WIĘKSZYCH OSZCZĘDNOŚCI I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU.

Podobnie jak wszystkie produkty Dynapac, gama ta spełnia najbardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska, w tym automatyczną pracę na biegu jałowym w celu zmniejszenia zużycia paliwa i emisji hałasu. Ponadto unikalny tryb "ECOMode" pozwala zaoszczędzić do 20% paliwa i jest standardowym wyposażeniem silników T4f i Stage V. Biodegradowalny płyn hydrauliczny jest opcjonalną alternatywą. System Seismic oczywiście przyczyni się do jeszcze większych oszczędności paliwa.