Wybierz region

Już wkrótce więcej języków i regionów

Bezpieczna automatyka przy rozkładaniu nawierzchni

21 Mar 2022

BEZPIECZNA AUTOMATYKA PRZY ROZKŁADANIU NAWIERZCHNI

W ciągu ostatnich dziesięcioleci bezpieczeństwo na ruchliwych placach budowy stało się priorytetem numer jeden w branży budownictwa drogowego. Coraz większy ruch prowadzi do większej liczby prac remontowych na drogach publicznych, co ponownie prowadzi do coraz większego natężenia ruchu. Najczęściej spotykane dziś podejście do remontów to połączenie ruchu kołowego z robotami drogowymi poprzez stosowanie półzamkniętych dróg, na których prace budowlane i ruch kołowy mogą współistnieć. Problem polega na tym, że: ruchliwe place budowy i ruch kołowy mogą prowadzić do wysokiego ryzyka wypadków na placu budowy oraz problemów z jakością spowodowanych presją czasu.

Dynapac postanowił wesprzeć naszych klientów w tym trudnym zadaniu, łącząc nowoczesne technologie jako inteligentne systemy wspomagające z linią naszych maszyn, aby zapewnić narzędzia do podniesienia bezpieczeństwa na placu budowy.

MATRACKER. TRZYMAJ SIĘ Z DALA OD STREF NIEBEZPIECZNYCH.

Podczas pracy na częściowo zamkniętym placu budowy odległość między operatorem stołu a ruchem ulicznym może być mniejsza niż metr ze względu na brak miejsca. Jeżeli dojdzie do wypadku, operator stołu będzie bezpośrednio narażony na zderzenie i nie będzie miał czasu na ucieczkę. Przez lata zgłaszano setki takich problemów, ale teraz istnieje rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo operatorom stołów: system czujników MatTracker.

Czujnik można łatwo przymocować do płyty bocznej stołu nawet podczas pracy, bez zatrzymywania maszyny. Po włączeniu zasilania system może wykrywać krawędzie krawężników lub istniejącego już podłoża referencyjnego z boku rozkładarki na podstawie zaawansowanego optycznego przetwarzania obrazu. Dzięki temu system może podążać za krawędzią i wysyłać do maszyny sygnały o rozszerzeniu lub zwężeniu stołu, dzięki czemu szerokość stołu jest w pełni automatycznie regulowana na podstawie podanego odniesienia. Operator może opuścić pilota deski i pozwolić MatTrackerowi i zintegrowanemu systemowi poziomowania przejąć kontrolę. Oba systemy można obserwować z głównej deski rozdzielczej lub drugiego pilota, co pozwala uniknąć dostępu do strefy zagrożenia podczas całej pracy maszyny.

SYSTEMY MAPOWANIA TERMICZNEGO ZAPEWNIAJĄ WYSOKIE STANDARDY JAKOŚCI.

Ciągły proces dokumentacji staje się coraz bardziej kluczowy na budowach na całym świecie. Ze względu na krótkie terminy, rosnący ruch uliczny, który zakłóca logistykę materiałów oraz różnorodność podwykonawców, zapewnienie jakości stanowi duże wyzwanie, a szybka reakcja w przypadku wystąpienia problemu jest kluczem do połączenia wysokiej wydajności z wysoką jakością.

Systemy mapowania termicznego firm MOBA i TF Technologies zostały opracowane z myślą o rozwiązaniu problemów związanych z wysoką jakością, ponieważ wykorzystują zaawansowane dane pochodzące z maszyn i materiałów, a następnie łączą je z algorytmami uczenia maszynowego w celu przekazywania ekipom na miejscu zaleceń dotyczących poprawy bieżącej sytuacji oraz ostrzegania w przypadku problemów z jakością.

System MOBA Pave-IR umożliwia operatorom na placu budowy uzyskanie szczegółowego wglądu w wyniki układania nawierzchni dzięki zastosowaniu kamery na podczerwień, która w sposób ciągły skanuje układaną nawierzchnię. Na podstawie zebranych danych system rozpoznaje zimne i gorące miejsca w warstwie rozkładanego materiału, które należy odpowiednio zagęszczać w trakcie procesu wałowania, aby utrzymać jakość na tym samym poziomie.

SERIA STOŁÓW VARIO. DOSTOSUJ SIĘ DO SWOICH AKTUALNYCH WARUNKÓW.

Wysoka wydajność jest główną siłą napędową branży. Jak zmniejszyć zużycie paliwa, pracując jednocześnie z większą prędkością i zachowując wysoką jakość? Dostępnych jest kilka rozwiązań, aby sprostać temu wyzwaniu. Jednym z nich są inteligentne maszyny o wysokich zdolnościach adaptacyjnych. Odpowiedzią Dynapac na te wyzwania jest seria stołów wysokiego zagęszczania serii VARIO. Jest to system, który jest w stanie sprostać najwyższym wymaganiom w zakresie zagęszczania przy dużych grubościach warstwy i jednocześnie obsługiwać delikatne materiały na cienkowarstwowych warstwach ścieralnych - i to za pomocą jednej maszyny. System Pave Manager steruje ustawieniami zagęszczania stołu, które można regulować indywidualnie, aby dostosować je do bieżących potrzeb i wymagań materiału. Wskazówka: dzięki temu zużycie energii nie jest wyższe w porównaniu ze standardowym stołem wibracyjnym, a ogólne zapotrzebowanie na energię całego układu zagęszczania można nawet drastycznie ograniczyć, oszczędzając przejazdy walców i poprawki.

Połączenie wszystkich zaawansowanych systemów w jednej maszynie daje naszym klientom możliwość bezpiecznej, wysoce precyzyjnej i wydajnej pracy.

Aby uzyskać więcej informacji na temat systemu desek rozkładających Dynapac o wysokim stopniu zagęszczania, skontaktuj się z naszymi specjalistami:
 
Paweł Jaroszczuk
+48 666 358 378
pawel.jaroszczuk@dynapac.com

Piotr Pękala
+48 795 580 413
piotr.pekala@dynapac.com